Blog Ostatní

Peťa Říhová

27. 06. 2024

Kde doktoři selžou, víno pomůže. Jaké zdravotní benefity přináší víno?

Položili jste si někdy otázku, zda může mít víno jakékoliv pozitivní účinky na náš organismus? Na téma zdraví a víno se vedlo mnoho výzkumů a nejspíš vás překvapíme, opravdu se jich pár ...

Sdílet článek

Položili jste si někdy otázku, zda může mít víno jakékoliv pozitivní účinky na náš organismus? Na téma zdraví a víno se vedlo mnoho výzkumů a nejspíš vás překvapíme, opravdu se jich pár najde. 

Kde začít? Vzpomeňte si na Francouze!

Nejen že je Francie kolébkou červeného vína a světu dala odrůdy jako Merlot nebo Pinot Noir, ale je i skvělou ukázkou jeho vlivu na náš organismus. I přesto, že za rok Francouzi v průměru zkonzumují více nezdravých tuků než Američané, na kardiovaskulární onemocnění jich umírá mnohem méně.

Tento paradox vědci z americké Univerzity Johnse Hopkinse připisují jejich pravidelné konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce, ryb, olivového oleje, ale i střídmému pití červeného vína. Většina Francouzů si k jídlu ráda dopřeje skleničku vína. Pokud si nejste jistí, jaké víno zvolit ke konkrétnímu pokrmu, na e-shopu Starého vrchu najdete detailní popisy ke každému vínu, které vás navedou ke správnému výběru. 

Ve víně najdeme víc než jen pravdu

Pokud víno prošlo náležitým procesem fermentace, přirozeně obsahuje živé bakteriální kultury. Výzkumem bylo zjištěno, že přes ústa a kyselé prostředí žaludku dokáže projít až 13 prospěšných bakteriálních kmenů. Mezi další prospěšné látky, které obsahuje červené víno, patří zejména:

  • Resveratrol – Působí proti srdečně-cévním onemocněním a zánětlivým chorobám, zároveň tato látka snižuje přilnavost cholesterolu k cévním stěnám. 
  • Pterostilben – Látka velmi podobná resveratrolu, ale její působení je více znatelné v mozku. Nejznámějším zdrojem jsou borůvky.
  • Melatonin – Melatonin nám pomáhá nejen se spánkem, ale v těle působí jako velmi silný antioxidant. 
  • Vitamíny – Ve víně najdeme také vitamíny. Jsou to zejména vitamín C, B1, B2 a B6.

Pití červeného vína má obecný prospěch na mozek, srdce a cévy. Flavonoidy obsažené v červeném víně (Resveratrol, Pterostilben a Melatonin) dokonce mozek chrání. Červené víno skvěle působí jako antioxidant a má silné protizánětlivé účinky.  

Pánové pozor, víno vás zachrání nejen před bezesnou nocí

Malé množství vína dokáže zvýšit hladinu testosteronu v krvi. Pánové, moc dobře víte, co to znamená. 😉 Víno vám tedy pomůže jak v případě bezesných nocí díky melatoninu, tak podpoří i jiné funkce díky zvýšené hladině testosteronu. K romantické večeři si postačí dát skleničku vína a večerní zábava může pokračovat. Skvělou volbou do zimních měsíců jsou právě zmiňovaná červená vína. Zkuste něco netradičního a vyberte si z barikových vín ze Starého vrchu, která se k večeru u krbu vyloženě hodí.

Všeho s mírou

Víno je skvělý společník a jeho zdravotní benefity jsou nepopiratelné, ale nesmíme zapomínat, že všeho moc škodí. Pozitivní účinky pití vína na organismus pocítíte zejména při konzumaci červeného vína a to již při jedné či dvou skleničkách. Častější pití by se na našem těle naopak podepsalo neblahodárně. Vyberte si tedy své oblíbené červené a skleničku si užijte s přáteli nebo u večeře s partnerem.