Ostatní
25. 07. 2024
Letní osvěžení: Naše 4 oblíbené drinky s bublinami!
Peťa Říhová
27. 06. 2024
Jak dobře znáte pravděpodobně nejoblíbenější odrůdu vína? Odkud pochází jsme vám už napověděli v názvu článku. Víte, z jakých odrůd král vín vznikl? Které země jsou jeho největšími ...
Jak dobře znáte pravděpodobně nejoblíbenější odrůdu vína? Odkud pochází jsme vám už napověděli v názvu článku. Víte, z jakých odrůd král vín vznikl? Které země jsou jeho největšími pěstiteli? A do kterého století můžeme datovat jeho výskyt?
Pokud jste našimi věrnými sledovateli, v našem příspěvku na Facebooku nebo Instagramu jste se už mohli něco málo o této starodávné odrůdě dozvědět. My si ale myslíme, že by Ryzlink měl dostat mnohem více pozornosti a připravili jsme pro vás krátké člení o jeho historii a původu.
Jak už jeho český název napovídá, Ryzlink rýnský pochází z horního toku údolí řeky Rýn v dnešním Německu. Pěstování této kvalitní odrůdy datujeme od roku 1435, ovšem předchůdce Ryzlinku v údolí řeky Rýn objevujeme už od dob Římanů. Právě Římané zapříčinili, že v rodokmenu Ryzlinku nalezneme i Tramín červený.
Jelikož je Ryzlink jednou z nejstarších odrůd vína vůbec, v jeho rodokmenu nalezneme odrůdy, které jsou dnes již zapomenuté, respektive se už nadále nepěstují. Král vín vznikal náhodným křížením. Jeho posledními partnery byly odrůdy Gouais blanc a již zmiňovaný Tramín červený s některou z původních rév v okolí Rýna.
Gouais blanc se dnes vyskytuje velmi málo a najdeme ho zejména ve východních částech Evropy. Právě odrůda Gouais dala Ryzlinku jeho vitalitu a výnosnost s vysokým potenciálem kyselin. Naopak Tramín Ryzlinku do vínku věnoval odolnost vůči mrazům a menší velikost jeho bobulí.
Mezi nejvyhlášenější Ryzlinky dnes patří německý a rakouský. Konkrétně se jedná o bobule z údolí řeky Mosely (Moselská oblast) a Dunaje (Wachau). Odrůda je jednou z nejoblíbenějších právě pro svou kvalitu. I díky tomu se pěstuje napříč celým světem. Kromě Evropy, a tedy států jako Francie, Česká republika a Lucembursko, nalezneme Ryzlink i na jiných kontinentech. Velmi oblíbený je v Austrálii, USA nebo na Novém Zélandu.
Když mluvíme o Ryzlinku, nesmíme opomenout ani naše vinice. Pověst praví, že do Českých zemí přivezl Ryzlink rýnský už Karel IV. Pravdou však nejspíše bude, že odrůdu rozšířil řád Svatého Benedikta v 17. století. Ve Státní odrůdové knize je Ryzlink rýnský zapsán od roku 1941 a ve stejném roce si ji zapsal i náš soused, Slovensko.
Mladé Ryzlinky se vyznačují světle zelenkavou barvou. Starší, vyzrálejší kousky, mohou mít zlatavé až jantarové zbarvení. Stejně jako barva se v závislosti na stáří mění i vůně vína. Mladší vína jsou charakteristická spíše svými ovocnými tóny, zejména vůní broskví, meruněk a citrusových plodů. Starší vína voní po květinových loukách, které přecházejí do medovosti a petroleje.
Na jazyku vás Ryzlink překvapí svou plnou chutí a pikantní kyselinkou. Všechny tyto vlastnosti předurčují odrůdu jako vhodného adepta k dlouhodobému zrání. Nesmíme však zapomínat na původ bobulek. Jednotlivé regiony a teritoria dávají vínu specifickou a unikátní chuť i vůni.
Za nás ano! Ať už mluvíme o chuti nebo výnosnosti vinic, Ryzlink je jednoznačnou jedničkou. A co vy? Obstáli jste ve znalosti Ryzlinku, nebo jste se dozvěděli něco nového? Pro nás je nejpřekvapivější, kde všude Ryzlinku propadli. Tato jedinečná odrůda z povodí Rýna si zkrátka zvládla podmanit celý svět.